De Rerum Natura – darček k tretím narodeninám?
Tento príbeh sa začal pomerne dávno. Bola som pár mesiacov ako eshop otvorená a hľadala zaujímavé priadze, ktoré by filozofiou sedeli k mojej značke. Keď sa na de rerum natura opýtala aj jedna zákazníčka a ja som si ju začala viac všímať, túžila som ju do nášho sortimentu doplniť. Obdobie, ktoré sme žili nenahrávalo novým spoluprácam pre obmedzené kapacity výrobcov, ale ja som neúvane Céline písala a písala a písala. Až raz ona obratom mne, že hľadajú obchody, ktoré by túto značku konečne predávali aj na Slovensku. Rýchlosťou blesku dostala odo mňa kladnú odpoveď aj s objednávkou a po malej čakacej dobe, kedy prišli klbká z pradiarne, Vám z láskou servírujem opäť ďalšiu novinku na slovenskom trhu – lokálnu francúzsku značku prírodných priadzí de rerum natura. Pre mnohých možno známa, pre tých ostatných som pripravila krátky článok s prevzatými informáciami z jej webu. Minimálne pre nás všetky je dostupnejšia a je tu : ).
Tiež to vnímam ako malý darček, keďže začiatkom novembra ubehli presne tri roky, čo som otvorila svoje virtuálne dvere a začala si plniť sny. Ďakujem, že ste tu pri nich so mnou.
PREČO A AKO VZNIKLA ZNAČKA DE RERUM NATURA
De Rerum Natura prišla na trh v roku 2012 ako odpoveď na vlastnú potrebu majiteľky. Po tom, čo objavila potešenie z pletenia a mohla vytvárať svoje oblečenie s prehľadom a jednoduchosťou bez nadmernej spotreby, uvedomila si, že nevie takmer nič o priadzach, ktoré v jej v rukách trávili hodiny a mali byť v styku s detskou pokožkou.
„Vlna“ na štítku neprezrádzala, či ovce trpeli „mulesingom“, z akej časti sveta pochádzali, v ktorej krajine a za akých pracovných podmienok sa priadza vtedy vyrábala a akými normami sa všetky procesy vrátane farbenia riadili. Bolo to úplne v rozpore s harmóniou, ktorú hľadala.
Obrátila sa preto na vidieckych chovateľov oviec, ktorí ponúkali vlnené rúna. Hoci ich pravosť bola pre ňu veľmi príťažlivá, predstavovala si jemnejšie, ktoré by zniesli aj malé deti s citlivejšou pokožkou. Začala teda snívať o znovuobjavenej vidieckej vlne, ktorá by zvýšila hodnotu vlny z jej blízkych tradičných fariem, ale súčasne by bola dostatočne mäkká na nosenie priamo na pokožke.
Tiež, aby si zachovala svoju divokú krásu prírodnej vlny a jej farbenosť by bola inšpirovaná prírodou. Mala to byť krásna a dobrá vlna, ktorá by nakreslila svet s ovečkami v horách, malými rozkvitajúcimi pradiarňami a všelijakými šťastnými pletiarmi.
V hlave mala veľa otázok. Je možné vytvoriť tieto priadze so zdrojmi, ktoré máme na našom starom kontinente? Mohli by tieto priadze tvoriť ľudia s rovnakým sociálnym zabezpečením ako ona a mohla by sa výsledná priadza predávať za cenu, ktorú by si mohol dovoliť každý?
A ešte viac osobne. Dokázala by opustiť pohodlnú a veľmi intelektuálnu cestu štúdia a čeliť realite spoločnosti v celej jej konkrétnosti? Inými slovami, čo zostáva z našich snov, keď sú konfrontované s realitou. : ) Odpovede na tieto otázky prichádzali postupne, najprv objavením bohatej histórie chovu oviec Merino vo Francúzsku, ktorá siaha až do 18. storočia, a snahami niektorých chovateľov zhodnotiť nádhernú vlnu merino d’Arles. Potom stretnutím s priemyselníkmi, ktorí zdieľajú rovnakú túžbu oživiť miestne priemyselné dedičstvo a obnoviť väzby medzi chovateľmi, pradiarmi a pletiarmi.
Potom si myslela, že sú tu ingrediencie na vyskúšanie ďalšieho dobrodružstva. Vďaka podpore malej komunity, ktorú v tom čase dala dokopy na svojom blogu, priateľstvu dizajnérov, ako je Nadia Crétin-léchenne, ktorí zdieľali novinky a za neochvejnej podpore jej rodiny si zriadila kútik v obývacej izbe a prvé priadze Gilliatt a Pénélope odišli.
NÁDHERNÁ VLNA MÉRINO D’ARLES
Všetka nebielená vlna v týchto priadzach pochádza z merino d’Arles oviec. Je to jemná vlna (v priemere 21,5 mikrónov) a pravdepodobne najjemnejšia, aká sa dá v súčasnosti v Európe zohnať, má však veľmi silnú elasticitu vďaka veľmi výraznému „zvlneniu“. Priadze sú prirodzene objemné s výhodnou metrážou, keďže vlna pri rovnakej gramáži zaberá viac miesta.
Aby zdôraznila možnosti tejto konkrétnej vlny, rozhodla sa vyvinúť rad mykaných priadzí (Ulysse, Gilliatt a Cyrano), kde je zmiešaná s portugalskými hnedým merinom. Vznikla tak melírovaná paleta a rad sofistikovanejších odtieňov. Česané priadze s prímesou hodvábu (Albertine a Pénélope) Vám zasa poskytnú zvýšenú mäkkosť a splývavosť. (Tieto priadze naskladníme postupne.)
Mykacia metóda pradenia zvyšuje prirodzené zväčšovanie objemu tejto vlny zachytením vzduchu vo vláknach. Aby sa odstránilo čo najviac krátkych vlákien, vlna sa najskôr opatrne vyčeše, a nie jednoducho vyperie. Čím viac nitiek výsledná priadza má, tým je „guľatejšia“ a plnšia. Gilliatt je trojnitkový a Cyrano pätnitkové. Vo výsledku je teda pletenina z hrubšej priadze viac homogénna.
VYUŽÍVA NAJBLIŽŠIE, NAJMÄKEJŠÍE A NAJKRAJŠIE
Nebielená vlna pochádza z fariem na juhovýchode Francúzska, blízko Arles z väčšej časti a hnedé merino z údolia Alentejo v Portugalsku. Čierne merino je vo Francúzsku oveľa vzácnejšie, nahľadá sa ľahko, ale veria, že v budúcnosti sa veci zlepšia.
S radosťou Vám prinášame prvé dve značky Ulysse a Gilliatt. Najpoužívanejšie a 100% vlnené priadze hrúbky Sport a DK s priaznivým vyšším návinom.
…príbeh na pokračovanie